Skip to content

1209 Summit Ave.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block501
Lot2
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-2C-45U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
82%
Improvement Value:$10,800
18%
Total Assessment$60,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,358-0.6%
2024$1,366+40.1%
2023$975-0.4%
2022$979+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 8773, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 2010