Skip to content

1209 Summit Ave.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Feb 1, 2012

Property Information

Block501
Lot2
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-2C-45U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$318,400
81%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785-0.6%
2024$8,840+40.1%
2023$6,310-0.4%
2022$6,334+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 8833, Page 596NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/16/2012

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$3,875,024
DeedBook 8640, Page 661