Skip to content

1209 Summit Ave.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 21, 2010

Property Information

Block501
Lot2
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-2C-45U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
81%
Improvement Value:$11,900
19%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,382-0.6%
2024$1,391+40.1%
2023$993-0.4%
2022$997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 8770, Page 1001

Property Built

Built

Year Built: 2010