Skip to content

1209 Summit Ave.(Unit C0419)Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jul 7, 2011

Property Information

Block501
Lot2
QualifierC0419
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-2C-45U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$291,300
80%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,179-0.6%
2024$8,231+40.1%
2023$5,875-0.4%
2022$5,897+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8802, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2010