Skip to content

1209 Summit Ave.(Unit C8002)Jersey City, NJ 07307

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block501
Lot2
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-2C-45U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
17%
Improvement Value:$366,300
83%
Total Assessment$441,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854-0.6%
2024$9,916+40.1%
2023$7,078-0.4%
2022$7,105+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 9635, Page 384Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 9086, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2010