Skip to content

3704 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2014

Property Information

Block501
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,631
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,900
23%
Improvement Value:$592,100
77%
Total Assessment$767,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,127-0.6%
2024$17,234+40.1%
2023$12,303-0.4%
2022$12,349+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$269,850

From:

To:

DeedBook 8955, Page 505Recorded1/29/2014