Skip to content

518 Paterson Plank Rd.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 20, 2012

Property Information

Block503
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
32%
Improvement Value:$327,900
68%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823-0.6%
2024$10,891+40.1%
2023$7,775-0.4%
2022$7,804+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910