Skip to content

36 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1904

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 15, 2012

Property Information

Block503
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2SF-2UH&R2SF-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
39%
Improvement Value:$341,200
61%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,393-0.6%
2024$12,471+40.1%
2023$8,902-0.4%
2022$8,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8839, Page 97Recorded3/21/2012

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4955, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1904