Skip to content

1186 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block503
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,800
26%
Improvement Value:$371,500
74%
Total Assessment$501,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,194-0.6%
2024$11,264+40.1%
2023$8,041-0.4%
2022$8,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 9416, Page 878Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8226, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1890