Skip to content

2 Paterson Plank Rd (RearJersey City, NJ 07307

Industrial

Last Sale Price
$4,300,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block5103
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description1&2S-B-1N

Assessment

Land Value:$1,419,600
81%
Improvement Value:$332,300
19%
Total Assessment$1,751,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,120-0.6%
2024$39,365+40.1%
2023$28,100-0.4%
2022$28,206+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,300,000

From:

To:

DeedBook 9747, Page 338NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/16/2023