Skip to content

108 Ogden Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1936

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block5202
Lot22
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC
Description3S-B-D-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$306,800
80%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526-0.6%
2024$8,579+40.1%
2023$6,124-0.4%
2022$6,147+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft798DeedBook 9816, Page 520NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5508, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1936