Skip to content

140 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block5603
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BD-3UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,229
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,800
38%
Improvement Value:$357,900
62%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,989-0.6%
2024$13,071+40.1%
2023$9,330-0.4%
2022$9,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7090, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1965