Skip to content

97 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block5704
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,325
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
47%
Improvement Value:$262,500
53%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,060-0.6%
2024$11,129+40.1%
2023$7,945-0.4%
2022$7,974+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 9414, Page 288Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 9414, Page 288

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 9063, Page 655Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8671, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1880