Skip to content

99 Beacon Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07306

Built 2018

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block5704
Lot9
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
31%
Improvement Value:$364,700
69%
Total Assessment$528,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,804-0.6%
2024$11,878+11.5%
2023$10,654
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 9647, Page 444Recorded3/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 2018