Skip to content

99 Beacon Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2018

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block5704
Lot9
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
30%
Improvement Value:$369,000
70%
Total Assessment$524,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705-0.6%
2024$11,779+11.2%
2023$10,590
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9626, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 2018