Skip to content

221 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block5803
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-F-O

Assessment

Land Value:$167,600
23%
Improvement Value:$552,400
77%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078-0.6%
2024$16,178+7.9%
2023$14,988-0.4%
2022$15,044+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9081, Page 352Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4430, Page 34

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3232, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1900