Skip to content

33 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block5902
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$281,300
53%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,864-0.6%
2024$11,938+40.1%
2023$8,522-0.4%
2022$8,554+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$396,000
DeedBook 8108, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1915