Skip to content

29 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block5902
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,331
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
46%
Improvement Value:$296,300
54%
Total Assessment$546,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,199-0.6%
2024$12,275+40.1%
2023$8,763-0.4%
2022$8,795+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8732, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1895