Skip to content

440 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block5903
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,564
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
36%
Improvement Value:$344,300
64%
Total Assessment$537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,011-0.6%
2024$12,087+40.1%
2023$8,628-0.4%
2022$8,660+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 9640, Page 356

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 9350, Page 230Recorded10/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910