Skip to content

27 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 6, 1992

Property Information

Block5904
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2.5SF-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
36%
Improvement Value:$426,900
64%
Total Assessment$666,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,892-0.6%
2024$14,985+80.7%
2023$8,291-0.4%
2022$8,322+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4509, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1890