Skip to content

159 Palisade Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 20, 2013

Property Information

Block5904
Lot22
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-1C-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$330,300
81%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050-0.6%
2024$9,107+40.1%
2023$6,501-0.4%
2022$6,525+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8947, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1900