Skip to content

295 Terrace Ave.Jersey City, NJ 03953

Built 2023

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block601
Lot16
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,453
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,700
37%
Improvement Value:$451,000
90%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,152-21.8%
2024$14,262+55.5%
2023$9,173
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,453DeedBook 9743, Page 206NU CodePartial parcel (6)Recorded4/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023