Skip to content

106 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block402
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,263
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
29%
Improvement Value:$467,200
71%
Total Assessment$657,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,675-0.6%
2024$14,767+43.5%
2023$10,291-0.4%
2022$10,331+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 8715, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2009