Skip to content

35 Western Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1963

Last Sale Price
$488,004
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block3302
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,600
41%
Improvement Value:$289,700
59%
Total Assessment$488,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,904-0.6%
2024$10,972+40.1%
2023$7,832-0.4%
2022$7,862+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$488,004

From:

To:

DeedBook 9198, Page 158Recorded5/4/2017

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5635, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1963