Skip to content

442 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1974

Last Sale Date
Jan 8, 2063

Property Information

Block1702
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-G1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
49%
Improvement Value:$249,700
51%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,935-0.6%
2024$11,004+40.1%
2023$7,855+0.0%
2022$7,855
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9578, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1974