Skip to content

316 St.Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1989

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 10, 2001

Property Information

Block6302
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-2U-H-AG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
34%
Improvement Value:$388,100
66%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,088-0.6%
2024$13,170+40.1%
2023$9,401-0.4%
2022$9,436+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5903, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1989