Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C0411)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Jun 20, 2015

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC0411
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1110
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$287,700
78%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211-0.6%
2024$8,262+40.1%
2023$5,898-0.4%
2022$5,920+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 9053, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1966