Skip to content

10 Huron Ave.(Unit C1608)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block6502
Lot14
QualifierC1608
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0852
Description16S-BA-255UAE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$234,000
75%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,012-0.6%
2024$7,056+40.1%
2023$5,037-0.4%
2022$5,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8950, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1966