Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0976
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$216,500
73%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621-0.6%
2024$6,662+40.1%
2023$4,756-0.4%
2022$4,774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 9658, Page 471

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6015, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1961