Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1111)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1111
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1118
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
18%
Improvement Value:$362,500
82%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,881-0.6%
2024$9,943+40.1%
2023$7,098-0.4%
2022$7,124+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 9204, Page 574Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$365,300
DeedBook 7509, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1961