Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1407)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$429,500
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0976
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$216,500
73%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621-0.6%
2024$6,662+40.1%
2023$4,756-0.4%
2022$4,774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,500

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 9768, Page 48Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 9109, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1961