Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0220)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0220
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0894
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage894
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$227,600
74%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869-0.6%
2024$6,912+33.4%
2023$5,181-0.4%
2022$5,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 9058, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1966