Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0984
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage3.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$207,400
72%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,418-0.6%
2024$6,458+40.1%
2023$4,610-0.4%
2022$4,627+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft984DeedBook 9932, Page 301Recorded9/25/2025

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9275, Page 805

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5445, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1966