Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C0907)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Date
Feb 26, 2003

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC0907
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1278
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,278
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
16%
Improvement Value:$406,200
84%
Total Assessment$486,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857-0.6%
2024$10,925+40.1%
2023$7,799-0.4%
2022$7,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7044, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1966