Skip to content

201 St. Pauls Ave.(Unit C1703)Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block6502
Lot2
QualifierC1703
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0458
Description17S BA303UHE(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage458
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,200
58%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,247-0.6%
2024$4,274+40.1%
2023$3,051-0.4%
2022$3,062+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft458DeedBook 9890, Page 274NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded3/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 1966