Skip to content

65 Central AveJersey City, NJ 07306

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block6602
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,101
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,200
39%
Improvement Value:$295,700
61%
Total Assessment$485,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,850-0.6%
2024$10,918+40.1%
2023$7,794-0.4%
2022$7,823+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975