Skip to content

30 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block5005
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
44%
Improvement Value:$316,300
56%
Total Assessment$566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645-0.6%
2024$12,725+40.1%
2023$9,083-0.4%
2022$9,117+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985