Skip to content

387 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 2, 2002

Property Information

Block6806
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-NH
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,132
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
41%
Improvement Value:$286,900
59%
Total Assessment$484,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,828-0.6%
2024$10,896+40.1%
2023$7,778-0.4%
2022$7,807+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5986, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1900