Skip to content

47 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2005

Property Information

Block6808
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
44%
Improvement Value:$284,700
56%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,449-0.6%
2024$11,520+40.1%
2023$8,224-0.4%
2022$8,254+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900