Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
31 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2016
Property Information
Block6808
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68
Building Details
Building Class---
DescriptionPAVED LOT+FENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$240,000
85%
Improvement Value:$42,000
15%
Total Assessment$282,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,359 | -0.6% |
| 2024 | $5,393 | +40.1% |
| 2023 | $3,850 | -0.4% |
| 2022 | $3,864 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.