Skip to content

29 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2016

Property Information

Block6808
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
61%
Improvement Value:$156,600
39%
Total Assessment$396,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856-0.6%
2024$8,912+40.1%
2023$6,361-0.4%
2022$6,385+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900