Skip to content

45 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block6808
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$338,400
59%
Total Assessment$578,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,916-0.6%
2024$12,997+40.1%
2023$9,278-0.4%
2022$9,312+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft3,178DeedBook 9552, Page 527Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4930, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1900