Skip to content

102 Palisade Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block6901
Lot13
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC1090
Description4S-B-5U-C-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,090
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$215,900
74%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496-0.6%
2024$6,537+40.1%
2023$4,666-0.4%
2022$4,683+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,090DeedBook 9878, Page 58Recorded2/6/2025

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4710, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900