Skip to content

104 Palisade Ave.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07306

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block6901
Lot14
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC0966
Description2-3S-B-34U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$280,200
79%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932-0.6%
2024$7,981+40.1%
2023$5,697-0.4%
2022$5,719+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4417, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1938