Skip to content

615 Monmouth St.Jersey City, NJ 07310

Last Sale Date
Nov 11, 1982

Property Information

Block6902
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
DescriptionUTILITY TRANS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,231,000
85%
Improvement Value:$555,200
15%
Total Assessment$3,786,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,546-0.6%
2024$85,076+40.1%
2023$60,731-0.4%
2022$60,958+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3363, Page 633