Skip to content

63 Washburn St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block8202
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
54%
Improvement Value:$200,200
46%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781-0.6%
2024$9,842+40.1%
2023$7,026-0.4%
2022$7,052+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 9709, Page 11NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 3333, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1922