Skip to content

333 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block8202
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-11U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,900
14%
Improvement Value:$1,398,000
86%
Total Assessment$1,623,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,262-0.6%
2024$36,489+40.1%
2023$26,047-0.4%
2022$26,145+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

DeedBook 8879, Page 579Recorded11/20/2012

Property Built

Built

Year Built: 1890