Skip to content

547 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1901
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block11113
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description1,3&4S-B-8U-4C

Assessment

Land Value:$900,800
36%
Improvement Value:$1,568,300
64%
Total Assessment$2,469,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,135-0.6%
2024$55,481+40.1%
2023$39,604-0.4%
2022$39,753+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 9565, Page 427Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 9525, Page 918Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 9525, Page 918

Property Sale

Sale
$3,527,700
DeedBook 5845, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1901