Skip to content

333.5 Ninth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block8502
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,000
68%
Improvement Value:$240,500
32%
Total Assessment$753,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,826-0.6%
2024$16,931+40.1%
2023$12,086-0.4%
2022$12,131+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,579DeedBook 9466, Page 442NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

DeedBook 9008, Page 889Recorded12/1/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8150, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1880