Skip to content

127 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 1888

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block9403
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,500
64%
Improvement Value:$184,800
36%
Total Assessment$513,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462-0.6%
2024$11,534+40.1%
2023$8,233-0.4%
2022$8,264+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5597, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1888